Wieża dla jerzyków na Kamionku!

malaui
wieża dla jerzyków Kamionek_7505_miastoiptaki

Wieża dla jerzyków na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych

Jednym ze zwycięskich projektów ubiegłorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego była budowa wieży dla jerzyków na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.
Jerzyki to ptaki, których życie i dalsze przetrwanie ściśle związane jest z miastem, gdyż to w załomach budynków znajdują miejsca na zakładanie gniazd. Przylatują do nas aż z południowej Afryki w początkach maja i ich charakterystyczne głosy rozbrzmiewają nad naszymi głowami aż do sierpnia. Jednak nowoczesne budownictwo daje jerzykom coraz mniejsze szanse na znalezienie miejsc odpowiednich do gniazdowania i stąd powstał pomysł budowania specjalnych wież. Wieże takie z powodzeniem stosuje się w innych krajach, w Polsce inicjatorem było Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, które w 2011 roku rozpisało konkurs na koncepcję architektoniczną wieży dla jerzyków. W konkursie wyróżniono kilkanaście projektów, z których wszystkie spełniają wymagania ornitologiczne, a jednocześnie są różnorodne pod względem architektonicznym, wykorzystanych materiałów i dopasowania do otoczenia.
Pierwsza w Polsce wieża dla jerzyków powstała w Warszawie na Białołęce w 2012 roku, w ślad za nią zaczęły podążać także inne miasta, często budowa wieży zgłaszana jest przez mieszkańców w ramach budżetów obywatelskich.

Tak też i było w przypadku „kamionkowskiej” wieży. Zgłoszona w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, właśnie stanęła w pięknym miejscu na Błoniach, w pobliżu Orlika. Pięknie wpasowana w otoczenie konstrukcja przypomina… lizaki ;) Składa się z dwóch ponad siedmiometrowych słupów na których umieszczone są okrągłe tarcze. Po jednej stronie każdej z nich umieszczono po 33 budki lęgowe, po drugiej zaś znajdują się baterie słoneczne zasilające urządzenia wabiące jerzyki. Czy to nie za duży luksus, apartamentowiec z własnym zasilaniem? ;) Otóż nie, jerzyki wyróżniają się taką cechą, że zawsze bezbłędnie odnajdują drogę do swoich gniazd z ubiegłych lat i słabo poszukują nowych miejsc. Wielokrotnie obserwowano dramatyczne sceny, gdy ptaki po powrocie z zimowiska bezskutecznie usiłowały dostać się do swych gniazd, które w międzyczasie zostały zamurowane. Jerzyki lubią też gnieździć się w koloniach, a więc lecą tam, gdzie już są jakieś jerzyki. I dlatego w wieżach na początek instaluje się urządzenia emitujące głosy jerzyków – to sygnał dla ptaków, żeby tu przylecieć i sprawdzić nowe miejsce.
Trzecim elementem konstrukcji jest tablica z informacjami o jerzykach, zagrożeniach dla ich miejsc gniazdowania oraz o konstrukcji samej wieży.
Do przylotu jerzyków zostały już niecałe 3 miesiące.

Hej, jerzyki! Lećcie na Kamionek, czeka nowy apartamentowiec! (I mnóstwo komarów do zjedzenia!) :)


Comments are closed.